Usilujeme o zdravé mezilidské vztahy na pracovišti. Filantia = filantropie ( láska k člověku) + Arkadia ( bájná země prostá všech intrik)

Pro zásadní manažerské pozice by měli manažeři podstupovat testy osobnosti

v rozhovoru pro Radio Z to řekl Jiří Devát
Jiří Devát byl hostem na Radiu Z, kde představil výsledky průzkumu, který Nadační fond Filantia zrealizoval ve spolupráci s PPM Factum na reprezentativním vzorku 1000 respondentů. 
88 % případů šikany, respektive nějaké formy psychické násilí nikdo fakticky neřeší. To znamená, že zhruba půlku těchto případů (45 %) nikdo ani neoznámí a druhá polovina (43 %) jsou případy, kdy se oběť snaží věc řešit neformálně. „Jak přehlížení problému, tak neformální stížnost, ale v důsledku spíš posiluje pozici útočníka a situaci v pracovní skupině zhoršuje“, shrnuje odborné poznatky Jiří Devát. „Vedení často prostě nedochází, že násilí v pracovním kolektivu poškozuje celou firmu. Procesy jsou nastavené tak, že jednotlivce je možné obětovat ve prospěch celku. Ale funguje to obráceně – negativní jevy se multiplikují do celé pracovní skupiny nebo firmy. Negativní dopad na výkonnost má už jen pocit, že k šikaně dochází. Mnohdy takto pracovníci mohou hodnotit i nezvládnutou komunikaci ze strany nadřízeného. Dopad na pracovní morálku a výkon je ale stejný. Data výzkumu nám říkají, že zhruba třetina případů jsou nějakým druhem jednorázového konfliktu s nadřízeným nebo kolegou. A zaměstnanci to mylně označí za šikanu a chovají se tak – tedy opět ztráta motivace, fluktuace a pro firmu rostoucí náklady. Je v bytostném zájmu firem lidem vysvětlit, co je a není šikana“, dodává.

👉Do manažerských postů se nezřídka dostávají psychopati, kteří své ambice ukájí ponižováním podřízených, říká bývalý šéf českého a slovenského Microsoftu a dodává, že tzv. bossing bývá často způsobený výkonnostním tlakem na samotné manažery.
👉 12% zaměstnanců se stane terčem dlouhodobého psychického útoku na pracovišti 👉 nejčastější formy násilí jsou bossing a mobbing 👉 jedná se o soustavnou snahu jedince, který se stal terčem násilí, zničit 👉 je potřeba umět rozlišovat mezi běžným konfliktem a promyšleným a cíleným tlakem.....oběť se musí bránit a zdravá firma má interní nástroje k tomu, aby dovedla oběti šikany pomoci - interní směrnice, ombudsman, psycholog

 

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde