Usilujeme o zdravé mezilidské vztahy na pracovišti. Filantia = filantropie ( láska k člověku) + Arkadia ( bájná země prostá všech intrik)

Šéfová proti mně poštvala kolegyni

Obrátila proti mně i mojí nejbližší kolegyni a kamarádku, se kterou jsem byla v kanceláři - dávala jí odměny a ona mi začala dělat bez důvodu nepříjemnostiObrátila proti mně i mojí nejbližší kolegyni a kamarádku, se kterou jsem byla v kanceláři - dávala jí odměny a ona mi začala dělat bez důvodu nepříjemnosti

Jsem zaměstnaná u bezpečnostního sboru. Vše bylo v pořádku, ale vedoucí odešel do důchodu a novou vedoucí se stala žena, která pracovala na oddělení. Bohužel, jak se to u nás stává, schopnosti a kompetence vykonávat vedoucí funkci a umět jednat s lidmi jdou stranou. Postupně si o lidech zjistila informace a začala zasévat spory na oddělení. Vzhledem k tomu, že je převážně tvořeno ženami, nedalo jí to moc práce, aby všechna mikro odvětví mezi sebou rozeštvala. Šla na to přes slabosti. U někoho vyvolává závist, jiné si koupila přes odměny, často lhala a překrucovala situace, které sama vytvořila. Bezdůvodně na mě i před lidmi křičela. Několik lidí se vyloženě rozhodla zničit, zřejmě ty, kterým ona sama nejvíce záviděla. Protože jsem dala najevo nesouhlas s jejím chováním vůči druhým, stala jsem se terčem i já. Obrátila proti mně i mojí nejbližší kolegyni a kamarádku, se kterou jsem byla v kanceláři - dávala jí odměny a ona mi začala dělat bez důvodu nepříjemnosti. Nikde jsem neměla zastání, všichni byli rádi, že vedoucí nejde po nich. Svou práci milují a jsem v ní úspěšná, ale už tam nemůžu. Minulý rok z podobných důvodů odešlo pět lidí. Přijde mi to ale strašně líto, hodně jsem tomu dala, jsem odborník s mnohaletou praxí. Co byste mi prosím poradil? Dá se nějak bránit manipulátorovi s narcistickými rysy osobnosti? Edita.

 

 odpovídá Miroslav Škoda, konzultant a manažer:

 

Zkusme tedy aktivní přístup použitelný „teď a tady“.

V obecné rovině platí, že nemůžete změnit lidi kolem sebe, ale můžete změnit svůj přístup k nim. Vaší nadřízené přiznejme jistý „vůdcovský“ talent – a je vedlejší, jestli ho aplikuje vědomě nebo intuitivně: její politika rozděl a panuj (divide et impera) je prastará a „funkční“ – znesvářená skupina se ovládá výrazně snáze, než jednotná a semknutá. Jinou otázkou je, zda rozhádaná skupina podává optimální výkon a dosahuje cílů?

Nikoliv! Těch efektivně dosahuje týmová souhra. Ale vytvořit, motivovat a řídit tým je výrazně náročnější než lidi rozeštvat a pak si je vodit… Z toho je zjevné, že Vaší šéfové jde spíš o ovládání podřízených než o efektivní management – a zde je podstata kolize: na jedné straně jde o úspěch při řešení pracovních úkolů, na druhé o moc. Pro Vaše efektivní fungování v takovém prostředí si uvědomte:

  • máte své vlastní profesní cíle (soustřeďte se na ně a jděte si za nimi, mocenské hry můžete vnímat jako paralelní svět)
  • kolegové nemusí být Vašimi přáteli (poptávejte u nich primárně kvalitní práci a profesionální chování, nikoliv kamarádství a citovou blízkost; nečekejte od nich víc, než jsou ochotní nebo schopní Vám dát. Přátelské vztahy nejde ani vynutit, ani nárokovat. Korektní vztahy ano! Pro začátek si zkuste takové mentální cvičení: chtěla byste za spolupracovníka raději dobrou kamarádku bez odborných znalostí nebo profesionála s korektním, ale neosobním přístupem?
  • můžete dělat chyby (jenom kdo nic nedělá, nic nepokazí a dokonalý není nikdo; takže ani Vy být nemusíte. Poukazování na chyby druhých je totiž častá zbraň manipulátorů, zvlášť funkční při manipulaci s pečlivými, pracovitými lidmi)

Důslednou aplikací předchozích rad výrazně otupíte manipulace šéfové i její klaky. Asertivní komunikační techniky jsme už probírali zde, projděte si je, platí i na manipulátory.  

Případně zvažte, zda nekontaktovat Nezávislý odborový svaz Policie České republiky. U Vás je základní organizace při Krajském ředitelství nebo by zkušenost s obdobnými případy mohli mít na ústředí v Praze v Bartolomějské.  

Manipulátorům se bránit dá. Ale je pravda, že to není úplně snadné. Tak hodně sil a hodně štěstí!